Aktualności /

LIST DO PARAFIAN NA WIELKI POST 2021

LIST DO PARAFIAN NA WIELKI POST 2021

czwartek, 04-03-2021


Zachęcamy do zapoznania się ze Słowem księdza Proboszcza skierowanym do Parafian na Wielki Post.

-------------------------------------------------------------------------------


Kochani Parafianie!

W kolejnym Wielkim Poście przeżywanym na wspólnych drogach wiary, pragnę tradycyjnie już skierować do Was List do Parafian.

To już drugi Wielki Post naznaczony pandemią koronawirusa wywołującego groźną chorobę nazwaną Covid-19. Trwająca od roku pandemia dotknęła wielu z nas. Wielu chorowało, wielu parafian odeszło z tego świata, inni przeżywają trudności związane z pracą i utrzymaniem rodzin, inni jeszcze odizolowali się zupełnie od ludzi. Boleśnie przeżyliśmy śmierć wielu kapłanów naszej Archidiecezji, w tym pochodzącego z naszej parafii śp. ks. prof. Leszka Wilczyńskiego oraz pracującego do niedawna wśród nas śp. ks. Grzegorza Koralewskiego.

Pandemia związana jest z ograniczeniami naszej zwyczajnej aktywności, także na polu wyznawania wiary, lecz nie odbiera nam samej wiary, ufności i miłości do Boga. Pomimo obostrzeń sanitarnych, nasz kościół parafialny służy wspólnocie wiernych, pozostaje otwarty każdego dnia, a w kaplicy trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Msze święte odprawiamy według zwyczajnego planu. Ci z nas, którzy obawiają się większych skupisk ludzkich mogą przyjść na Eucharystię w dni powszednie.

Wielki Post mobilizuje nas do walki ze złem, z wadami, z grzechami i grzesznymi nawykami, z nałogami. Środki duchowej walki pozostają od wieków te same: post, modlitwa i jałmużna. Podejmujmy umartwienia i postanowienia, znajdźmy czas wyłącznie dla Pana, z wrażliwością dostrzegajmy potrzebujących pomocy.

Od 8 grudnia 2020 do 8 grudnia 2021 trwa w Kościele Rok Świętego Józefa, ogłoszony przez papieża Franciszka. Pragniemy wraz ze świętym Józefem, patronem całego Kościoła, trwać przy Panu i wierze. Szczególną inicjatywą modlitewną będzie nasze Parafialne Jerycho, które przeżyjemy 19 marca (w liturgiczną uroczystość św. Józefa). Podobnie jak w biblijnym opisie zdobycia miasta Jerycha przez Naród Wybrany (Księga Jozuego, rozdział 6), także i my chcemy siedem razy okrążyć naszą parafię, idąc z modlitwą różańcową wzdłuż jej granic. Rozpoczęcie Jerycha Parafialnego nastąpi 19 marca o 19.00, a jej zakończenie 20 marca około godziny 8.00. Zapraszamy do zapisania się i włączenia w modlitwę o łaskę nawrócenia. Kolejną inicjatywą modlitewną są Kościoły Stacyjne Miasta Poznania. W czasie Wielkiego Postu codziennie jeden z kościołów staje się tzw. STATIO, gdzie na wzór rzymskich bazylik gromadzą się wierni zanosząc modlitwę w wyznaczonej intencji. Nasz kościół będzie kościołem stacyjnym 6 marca. Tego dnia będziemy się modlić o łaskę nawrócenia dla prześladowców chrześcijan. 

Najserdeczniej dziękuję każdemu i każdej z Was za troskę o parafię w jej duchowym i materialnym wymiarze, szczególnie w czasie trwającej pandemii. W minionym roku wykonaliśmy ocieplenie i odnowiliśmy elewację naszego probostwa, a także uporządkowaliśmy tereny zielone wokół niego.

W Wielkim Poście składamy tradycyjnie Daninę Diecezjalną, przez którą wspomagamy utrzymanie Katedry, Seminarium, Muzeum i Archiwum i innych instytucji diecezjalnych. Serdecznie za te ofiary dziękuję. W modlitwie pamiętam o Was i Waszych rodzinach, szczególnie o chorych i starszych. Wszystkim życzę owocnego przeżycia Wielkiego Postu.  

Wasz Proboszcz

Ks. Sławomir Baraniak

Msze Św.

w dni powszednie:
8:00, 18:30

w niedziele i święta:
8:00, 9:30, 11:00 (z udziałem dzieci), 12:30, 15:00 (z wyjątkiem lipca i sierpnia), 18:30 (akademicka)

Adoracja Najświętszego Sakramentu
Pon - Sob: 8:30 - 18:00

W czwartki Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 24:00

Zobacz więcej

Spowiedź Św.

w dni powszednie
15 minut przed Mszą Świętą

Zobacz więcej

Biuro parafialne

poniedziałek
17:00-18:30

wtorek
9:30-12:00

środa
17:00-18:30

czwartek
9:30-12:00

piątek – nieczynne

sobota
9:30-12:00

Zobacz więcej

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać w każdym czasie. Polityka Prywatności    Informacje o cookies

ROZUMIEM