czynna całą dobę przez 7 dni w tygodniu
Godzina Święta w każdy czwartek od 23:00 do 24:00
WIECZYSTA ADORACJA
"Ja jestem i czekam na Ciebie…”
Jak dobrze być i trwać na adoracji z Panem Jezusem, jak dobrze doświadczać tej wyjątkowej bliskości z Nim w tej chwili ciszy, jak dobrze przyjść do Niego w wyjątkowej modlitwie, jaką jest właśnie adoracja, jak dobrze mieć taką możliwość co jakiś czas… A co jeśli ten czas trwałby bez końca, a adoracja mogłaby się odbywać nieustannie, o każdej porze dnia i każdego dnia?
Kto tego doświadczył, ten wie, że nawet parę minut spędzonych na adoracji jest czymś cennym i wyjątkowym. Tym bardziej więc możliwość adoracji w każdym momencie dnia i nocy jest wielkim przywilejem i błogosławieństwem.
Z tej świadomości zrodziło się pragnienie, aby w parafii Świętego Krzyża, gdzie tradycja adoracji dziennej funkcjonuje już od lat, utworzyć nieustanną, wieczystą adorację.
Jest to miejsce, gdzie każdy, kto tego potrzebuje, może przyjść w dowolnej godzinie dnia lub nocy.
Opierając się na wypracowanym przez dekady modelu funkcjonowania kaplicy wieczystej adoracji, stworzonym przez Misjonarzy Najświętszej Eucharystii z Francji, którzy takich kaplic na całym świecie otworzyli już setki, i wspólnie z księdzem proboszczem, narodziła się inicjatywa otwarcia takiej kaplicy pod przewodnictwem Fundacji Tota Tua.
Dzięki determinacji i pragnieniu wielu osób z parafii i nie tylko, zawiązała się również wspólnota wieczystej adoracji, która od samego początku jest odpowiedzialna za odpowiednie funkcjonowanie kaplicy nieustannej adoracji.
Kaplica adoracji to wyjątkowy dar, a zarazem skuteczna ochrona modlitewna potrzebna nam szczególnie w obecnych, bardzo trudnych czasach.
Kaplica adoracji to latarnia, która świeci w mrokach ciemności tego świata, a jej ogień przepełniony miłosierdziem i obecnością eucharystyczną Jezusa ogrzeje każdego, kto się do niej zbliży.
Jeśli chcesz współtworzyć to piękne i wyjątkowe dzieło, serdecznie zapraszamy Cię do uczestnictwa w wieczystej adoracji.
Wszystkie osoby chętne zapraszamy do ofiarowania jednej godziny adoracji w tygodniu. Nie jest to jednak sztywną zasadą.
Możesz spróbować uczestnictwa raz lub kilka razy, może to trwać tydzień, miesiąc, rok albo i dłużej. Wszystko zależy od Ciebie.
Poniżej znajduje się formularz zgłoszeniowy, który można wypełnić jeśli takie pragnienie pojawi się w Twoim sercu.
Poniżej znajdziesz również numery kontaktowe osób, które chętnie Ci pomogą, wytłumaczą i opowiedzą o wszystkim.
Formularz zgłoszeniowy do wieczystej adoracji
ZAPRASZAMY!
Koordynatorzy blokowi:
0.00-6.00 Kasia tel. 661 501 312
6.00-12.00 Alicja tel. 882 147 515
12.00-18.00 Karolina tel. 514 480 402
18.00-24.00 Natalia tel. 512 168 758
GODZINA ŚWIĘTA
Historia tego czuwania ma początek już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Jezus powracając z modlitwy w Ogrodzie Oliwnym zastał uczniów śpiących i powiedział do nich z wyrzutem: "Potem przyszedł do uczniów i zastał ich śpiących. Rzekł więc do Piotra: «Tak, jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną?" (Mt 26, 40). Zachęcił również Apostołów, aby "czuwali i nie ulegli pokusie". Chcąc wynagrodzić Jezusowi ten smutek, pierwsi pustelnicy praktykowali nocne czuwanie z Jezusem.
Kult tzw. Świętej Godziny umocnił się jednak na dobre po objawieniach w Paray-le-Monial w Paryżu 1674 roku. Jezus objawił św. Małgorzacie Marii Alacoque tajemnicę swojego Najświętszego Serca. W rozmowach z nią zdradził również, że bardzo cierpi z powodu samotności: "To w tym miejscu przeżyłem największe cierpienie, opuszczony przez ziemię i niebo, obciążony grzechami całego świata… i chcę, żeby Mi towarzyszyć w tej pokornej modlitwie, którą zanosiłem wówczas do mego Ojca wśród wszystkich Moich udręczeń, będziesz wstawać między godziną jedenastą a północą, by w ciągu godziny klęczeć wraz ze Mną z twarzą pochyloną ku ziemi". Jezus pozwolił również, aby św. Małgorzata doświadczyła smutku i cierpienia, jakie On sam czuł wtedy.
Modlitwę zaczęto praktykować już w 1829 roku, powstały nawet "Bractwa Godziny Świętej" w Paryżu i rozpowszechniły się na cały świat. Godzinę Świętą odprawia się w każdy czwartek od godz. 23:00 do północy. Szczególny wymiar ma ona w Wielki Czwartek, gdy wspominamy pojmanie Jezusa w Ogrodzie Oliwnym. Właśnie wtedy dobrze jest nawiedzić Najświętszy Sakrament w tzw. Ciemnicy.
Z kultem Najświętszego Serca Pana Jezusa i praktykowaniem Godziny Świętej związane są obietnice dane św. Małgorzacie:
Dam im wszystkie łaski potrzebne w ich stanie.
Zgoda i pokój będą panowały w ich rodzinach.
Będę sam ich pociechą we wszystkich smutkach i utrapieniach życia.
Będę ich ucieczką najbezpieczniejszą w życiu, a szczególnie w godzinę śmierci.
Błogosławić będę wszystkim ich zamiarom i sprawom.
Grzesznicy znajdą w Mym Sercu źródło i całe morze niewyczerpanego nigdy miłosierdzia.
Dusze oziębłe staną się gorliwymi.
Dusze gorliwe szybko dostąpią wielkiej doskonałości.
Zleję obfite błogosławieństwo na te domy, w których obraz Serca Mego Boskiego będzie zawieszony i czczony.
Kapłanom dam moc zmiękczania serc najzatwardzialszych.
Imiona osób, które rozpowszechniać będą nabożeństwo do Mego Boskiego
Serca, będą w nim zapisane i na zawsze w nim pozostaną. Przystępującym przez 9 z rzędu pierwszych piątków miesiąca do Komunii Świętej dam łaskę pokuty ostatecznej, że nie umrą w stanie niełaski ani bez sakramentów świętych, a to Serce Moje stanie się dla nich ucieczką w godzinę śmierci
Jak praktykować Godzinę Świętą?
• jeśli masz możliwość, udaj się na adorację Najświętszego Sakramentu do najbliższego kościoła lub znajdź spokojne miejsce w domu, uklęknij
• możesz milczeć lub modlić się prostymi modlitwami (np. modlitwa Jezusowa)
• daj się prowadzić Duchowi Świętemu, ofiaruj swoje serce i siebie całego Najświętszemu Sercu Jezusa
• rozważaj to, co przeżywał Jezus w Ogrójcu
• czuwaj i nie pozwól, aby zmorzył cię sen
Zachęcamy, aby Godzinę Świętą odprawiać również w każdy czwartek roku liturgicznego.
w dni powszednie:
8:00, 18:30
w niedziele i święta:
8:00, 9:30, 11:00 (z udziałem dzieci), 12:30, 15:00 (od września do czerwca), 18:30
Kaplica Wieczystej Adoracji
czynna codziennie przez całą dobę
(w godzinach 0.00-5.00 potrzebny jest
kod wejściowy dostępny w zakrystii
i biurze parafialnym)
UWAGA!
Aktualny numer telefonu:
61 639 52 22
poniedziałek
17:00-18:30
wtorek
9:30-12:00
środa
17:00-18:30
czwartek
9:30-12:00
piątek – nieczynne
sobota
9:30-12:00